top of page

KOSGEB

Ticaret hayatına yeni atılacak kişiler ve ticaret hayatı olan ancak büyümek isteyen KOBİ’ler arasında KOSGEB’den destek alarak hayallerine kavuşan kişilerin sayısı oldukça fazladır.

KOSGEB 

Bir iş fikri ortaya çıktığında, en çok ihtiyaç hissedilen yeterli sermayedir. Ancak herkesin her zaman böyle bir sermayesi bulunmamaktadır. Bu durumda Kosgeb sunduğu farklı paketlerle girişimcilere destek hizmeti sunmaktadır. Ticarete başlamak ve kendi işini kurmak isteyen kişiler bu kuruma başvurarak destek alabilmektedir.Girişimcilerin yeni iş alanları yaratmasına destek olan bu kurum, hem Türkiye ekonomisine olumlu katkı yaratmakta hem de istihdam oranının artmasını sağlamaktadır. Devletin de içerisinde yer aldığı bir destek programı ile hem girişimcilik eğitimi hem de sermaye desteği sunan Kosgeb, aynı zamanda KOBİ’lere özel destek programları da sunmaktadır.Ticaret hayatına yeni atılacak kişiler ve ticaret hayatı olan ancak büyümek isteyen KOBİ’ler arasında Kosgeb’den destek alarak hayallerine kavuşan kişilerin sayısı oldukça fazladır. 

KOSGEB’E KİMLER BAŞVURABİLİR  

-Her iş kurmak isteyen Kosgeb’den yararlanamamaktadır. Sanayiyi geliştirme ve destekleme başkanlığı bu konuda bazı kriterler belirlemektedir. Bu destek kredisinden yararlanmak için öncelikle kurumun vermiş olduğu iş kurma eğitiminin alınması gerekmektedir.

-Yeni iş kurma planı olan ve iş hayatına atılmak isteyenler

-İş yerini geliştirmeyi düşünenler

-İşletmesinde yeni makine ve teçhizata ihtiyacı olanlar

-Firmasının tanıtımını yapmak isteyenler

-Daha fazla personel istihdam etmek isteyenler

-Yurt içi ve yurt dışı fuarlarına katılım sağlamak isteyenler

-Personeline eğitim vermek isteyenler

-Ar-Ge ve inovasyon projeleri geliştirmek ve bu projeleri hayata geçirmek isteyenler 


KOSGEB’E NASIL BAŞVURULUR  

Kurumun vereceği desteklerden faydalanabilmek için birkaç adımda gerçekleşen işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.Bunlar,Kurum Veri Tabanına Kayıt Yaptırmak: Kosgeb desteklerinden faydalanmak için öncelikle kurum veri tabanına kayıt yapılması gerekmektedir. Kurumun web sitesine giriş yaparak, kayıt bölümünden bu adım tamamlanmaktadır.Kobi Beyannamesi: Bir işletmeye sahip olunması durumunda, bu işletmenin KOBİ olup olmadığının belirlenmesi için, firma bilgilerinin sunulacağı Kobi Beyannamesi’nin doldurulması gerekmektedir.Beyanname Kontrolü: Başvuru yapan kişinin sunduğu beyanname, Kosgeb tarafından incelemeye alınmaktadır. Bu inceleme KOBİ alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmekte ve daha sonra başvuru yapan kişiye bildirimde bulunulmaktadır.Desteklere Başvurmak: Kurumun internet sitesinde yer alan destek seçeneklerini inceleyerek, bu desteklerden hangisinin kriterlerine uygun olunduğu anlaşıldıktan sonra Kosgeb uzmanları ile görüşme yapılmaktadır.

bottom of page